Leii din Banat, doar niste pisicute inofensive

Primul fluier al arbitrului a gasit parca pe teren o singura echipa, pitestenii distantandu-se 13-0 in doar doua minute. Nenad Markovic a deblocat tabela pentru BC Timisoara, 13-2, dar "leii" si-au facut cu adevarat simtita prezenta abia dupa 19-10, cand Darko Habus si-a trecut in cont cinci puncte consecutive si a strans scorul la 19-15.

Dragos Andrei a facut apoi 21-18 din spatele semicercului, iar Habus a inscris de la linia de libere pentru 21-20. Deranjat de intorsatura pe care a luat-o jocul, Eichelberger s-a razbunat pe panou, marind diferenta cu doua slamuri, 25-20. Ultimul cuvant al primul sfert l-a avut insa Habus, care si-a trecut in cont o noua reusita de trei, 25-23.
Jocul de-a soarecele si pisica a continuat in sfertul doi. Gazdele au avut in doua randuri avantaj de cinci puncte, 30-25 si 35-30, dar trupa lui Petricevic a revenit de fiecare data, Milos Pesic aducandu-si in minutul 16 pentru prima data echipa la conducere, 35-36, cu un cos de trei, a sasea reusita de acest fel din 12 incercari pentru timisoreni pana in acel moment. BCM U Pitesti a replicat cu un run de opt puncte, 43-36, dar oaspetii au mai servit inca un cos de trei prin Markovic, astfel ca la pauza mare scorul era 43-39.
La reluare, echilibrul a mai durat insa doar doua minute, de la 47-45, urmand un partial de 18-3 in favoarea pitestenilor, care s-au dus la 65-48. Dupa o jumatate de ora de joc, tabela indica 68-52 si soarta meciului era decisa, astfel ca ultimul sfert a fost doar o formalitate. Neavand alta sansa, timisorenii au luat la tinta cosul de la distanta, dar n-au reusit decat sa-si strice procentajul bun din prima repriza, acesta scazand de la 50%, 7 reusite din 14 aruncari, la 35.7% , per total 10 din 28. S-a terminat 83-69, BCM U Pitesti a facut inca un pas mare spre play-off, in timp ce pentru BC Timisoara sezonul nu pare a mai putea fi salvat.