Doar Cupa Romaniei pentru Elba

Clujenii si-au aratat hotararea inca din primele doua minute, 2-7, cu gandul la calificarea in finala. Elba a revenit, 7-9, reusind sa egaleze la mijlocul sfertului si sa preia conducerea, 18-16. "U" Mobitelco a fost insa imposibil de oprit de la linia de 6,25 metri, Mihai Silvasan avand patru asemenea reusite in sase minute, 18-24, respectiv 27-34, la prima pauza. Minutul 9 a fost cu ghinion pentru sarbul Pesici, de la Elba, care s-a opus aruncarii la cos a Thomson, de la "U", alegandu-se cu o hemoragie la nivelul buzelor si fiind obligat sa paraseasca terenul. Pesici a revenit in sfertul secund, dupa ce a primit ingrijiri medicale.

Jocul a curs intr-o singura directie si in continuare (33-54, min. 17). Clujenii au profitat de fiecare slabiciune a adversarei, care nu si-a mai regasit ritmul de joc (51-80, min. 31), cedand nu doar meciul, ci si sansa de a mai ramane in lupta pentru un loc in finala campionatului. Elba Timisoara a incheiat sezonul cu jucarea semifinalelor in campionat si in Liga Europei Centrale, dar si castigarea Cupei Romaniei, in premiera.