Aur pentru Pascota

Prima etapa din campionatul Romanian Superbike a avut loc pe circuitul Serres din Grecia. Aceasta etapa face parte dintr-un concurs international de motociclism, la care au participat 28 de concurenti din Grecia, Bulgaria, Turcia, Israel si Romania.

Ionel Pascota Jr. a concurat, alaturi de Adrian Enache, la clasa 600 cmc. Supersor, iar la debutanti a fost prezent Aron Romcea. Pascota si-a respectat pozitia de favorit si a reusit sa plece din pole-positin. In urma unei curse perfecte, Pascota a reusit sa termine pe locul intai, obtinand aur la prima competitie din acest sezon. Compatriotul Adrian Enache a reusit o clasare pe locul 15. Aron Romcea a fost aproape de podium, insa a terminat cursa pe locul 4. Echipa girocana se anunta una din performerele acestui sezon, datorita rezultatelor promitatoare din Grecia. Urmatorul concurs va avea loc la Hungaroring, la sfarsitul acestei saptamani si va conta in Campionatul National pe circuit.