O victorie convingatoare

Luni seara Poli Timisoara a jucat in deplasare meciul din etapa 23, pe terenul celor de la Astra Ploiesti.
Poli incepe meciul in ofensiva si reuseste dupa centrarea lui Chitu, prelungita cu capul de Goga spre poarta gazdelor, sa fie interceptata de Magera care inscrie nestingherit din careul mic pentru 0-1.
In minutul zece de joc, Poli se afla in careu intr-o noua faza de poarta, faza care aduce un penalty pentru banateni. Lovitura de pedeapsa este transformata in gol prin Goga, care duce scorul la 0-2.
In minutul 19, gazdele obtin un fault in marginea careului banatean, lovitura transformata de Ganea in gol, dupa un sut puternica pe jos la coltul lung.
Momentul psihologic al meciului a fost pentru gazde in minutul 37, dupa ce Nibombe este depasit intr-un duel de unu la unu in careu si faulteaza, acordandu-se lovitura de la 11 metri, aparata de Taborta.
In ultimul minut din prima repriza, Poli ramane in zece jucatori, dupa ce Mera primeste un nou cartonas galben, la un fault asupra lui Ganea la centrul terenului.
In repriza secunda Astra ia cu asalt poarta oaspetilor, ratand in primul sfert de ora mai multe faze de gol.
Timisorenii reusesc prin Goga o interceptie la mijlocul terenului in minutul 65, care nu are forta necesara pentru a marca, cu sutul expediat pe spatiul portii adverse.
Gazdele mizeaza pe atac si apar greseli in defensiva, iar in minutul 88 de joc Goga reuseste o noua interceptie si inscrie de aceasta data. Scor final 1-3.
Cu aceste trei puncte, Poli Timisoara urca pe locul doi in clasament, totalizand 42 de puncte, la egalitate cu Steaua, aflata pe pozitia trei.