Elba Timisoara 95-93 Gaz Metan Medias

Echipa de baschet masculin BCM Elba Timisoara a invins, duminica, pe teren propriu, formatia Gaz Metan Medias, scor 95-93 (45-39), in ultimul meci din etapa a 27-a a Diviziei A. Echipa banateana a dominat primele trei sferturi, dar a fost depasita in ultimul act, cand oaspetii au reusit sa aiba si zece puncte avans, 79-69. Ardelenii au redus ritmul, fiind egalati si condusi in doar cateva minute, scor 83-79, dupa un "run" de 14-0 al gazdelor. Ultimele doua minute au fost dramatice, cu timisorenii bucurandu-se de fiecare reusita, in timp ce adversarilor nu le venea sa creada ca pot pierde o partida pe care au condus-o copios in ultimul sfert (88-84, min. 29). Cu 40 de secunde inaintea finalului, Tudor Dumitrescu a reusit o tripla pentru Gaz Metan, aducand egalarea, 90-90.
Coechipierul sau Phelps i-a urmat exemplul, cu 13 secunde din timpul ramas, 92-93, dar victoria a revenit timisorenilor, dupa ce Petru Czmor, intrat de putin timp pe teren, a marcat de la linia de 6,25 metri, stabilind scorul final, 95-93.