Invinsa la limita de Liverpool

Unirea Urziceni a fost invinsa, scor 1-0, joi seara, la Liverpool, in prima mansa a 16-imilor Europa League.80 de minute a rezistat campioana Romaniei pe un Anfield Road arhiplin fara sa primeasca gol. De departe, Maftei si Fernandes au fost oamenii meciului, cei doi fundasi ialomiteni facand fata cu brio mijlocasilor si atacantilor "cormorani". Nu trebuie uitat nici portarul Arlauskis, care a avut din nou o evolutie excelenta. La gazde, Gerrard si Babel au fost cei mai buni, capitanul trupei antrenate de Rafael Benitez fiind implicat in mai toate actiunile lor.
Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 81 de atacantul francez N'Gog. Acesta a punctat cu o lovitura de cap din 5 metri. A fost primul meci oficial al tehnicianului israelian Ronny Levy pe banca celor de la Unirea Urziceni.
Mansa retur va avea loc peste o saptamana, la Bucuresti, pe stadionul "Steaua".