ELBA Timisoara 81-84 Dinamo

Infrangere si demisie

Meci pierdut pe teren propriu de BCM Elba Timisoara. Timisoreni nu au reusit sa mentina suprematia in meciurile directe impotriva celor de la Dinamo, bucurestenii reusind sa se impuna, fara ajutorul arbitrilor.Meciul incepe in forta si aruncarile de trei puncte, concretizate pe tabela incep sa incante publicul. Prima repriza gazdele reusesc sa aduca scorul la 10-11 in minutul cinci de joc, dar surprinzator dinamovistii reusesc seria buna a aruncarilor de trei puncte, scorul ajungand 10-20. Diferenta se pastreaza pe tabela si la finalul primei repriza la 21-30.

Repriza secunda gazdele incep in forta, reusind sa se apropie la 2 puncte de oaspeti, dar diferenta s-a refacut la finalul reprizei la 41-46. Publicul in numar mare prezent in tribuna, reuseste sa-i remonteze in joc pe cei de la ELBA, la finele reprizei trei, gazdele revin la conducere pe tabela 63-61. Din acest moment intreaba tribuna incepe sa sustina galeria timisoreana. Atmosfera este incendiara si victoria era mai importanta ca niciodata.

Dinamovistii nu cedeaza psihic si reusesc sa impuna un joc bun, concretizand prin eficienta la eruncarile de trei puncte. Echipele merg cap la cap pe tabela, pana in ultimele secunde. La scorul de 81-82 pentru Dinamo, Rade Dzambic a avut aruncarea de sub panou, aruncare de victorie, dar rateaza inexplicabil, obtinand mai apoi pentru oaspeti prin fault, doua lovituri libere, care au dus scorul final la 81-84.

La finalul meciului, antrenorul echipei noastre, Dragan Petricevic, si-a anuntat decizia de a demisiona din functie. El nu a dorit sa spuna multe lucruri despre decizia sa, a spus doar ca este irevocabila si a sugerat destul de clar ca hotararea sa este motivata de conditiile tot mai grele in care se afla clubul.