Cadoul alb violet de Paste

Sambata in cadrul etapei 25 din prima liga, Poli Timisoara s-a deplasat la Severin pentru a juca in compania echipei Craiova.
In prezenta unui public numeros, Poli a inceput in forta meciul si la prima faza de poarta, Parks patrunde in careu, de unde paseaza pentru Goga, care nestingherit trimite mingea in poarta din careul de sase metri pentru 0-1.
Oltenii nu se lasa demoralizati si reintra in joc, ratand prin Costea mai multe sanse de egalare. Fazele de atac a craiovenilor se intensifica pe partea stanga de atac, unde Luchin este depasit in mai multe faze de poarta.
Minutul 30 aduce o noua faza de atac a gazdelor pe partea stanga, oprita cu un fault la 25 de metri de poarta de Pantilimon.
Mingea este trimisa cu o pasa scurta in stanga, apoi centrata pe jos in careu, de unde Ilev reia la schema mingea in poarta pentru 1-1.
Din momentul egalarii, meciul devine tot mai spectaculos, cu ratari de ambele parti, dar fara a modifica scorul pauzei.
La debutul reprizei secunde Luchin este inlocuit la timisoreni, Sabau sesizand vulnerabilitatea din apararea lui Poli pe dreapta.
Din acest moement fazele de poarta a gazdelor se raresc, permitand oaspetilor sa faca recuperari aproape de centrul terenului.
Minutul 55 al jocului consemneaza o imensa ratare a lui Magera, care primeste o pasa peste aparatorii olteni, dar din careul mic il ia la tinta pe portarul belgian al Craiovei.
La numai cinci minute este randul lui Nibombe sa rateze golul de1-2, cand vine la o lovitura de colt, dar reia din patru metri cu piciorul peste poarta.
La poarta lui Pantilimon in minutul 80 de joc Costea patrunde central si suteaza puternic. Panti reuseste sa respinga mingea in fata, de unde Costea suteaza iar. Si de aceasta data portarul timisorean cu o noua parada, respinge in extremis mingea de langa bara.
Timisorenii sunt presati de timp si ataca furibund poarta oltenilor, perseverenta lor fiind rasplatita in minutul 93 cu golul lui Magera pentru 1-2, la o respingere gresita a portarului belgian.
In urma acestei victorii Poli Timisoara acumuleaza 45 de puncte, care ii da dreptul de a visa iar la batalia pentru castigarea campionatului.