Elba Timisoara 80-76 BCMUS Arges Pitesti

Elba a dominat copios prima repriza, dar in sfertul trei a avut probleme in ambele faze ale jocului, ceea ce a dat ocazia pitestenilor sa riposteze, 47-46 (min. 29). Ultimul sfert a fost echilibrat, dar cu doua minute inainte de final, BCM Pitesti a preluat conducerea, 69-68, dupa o tripla a lui Liviu Dumitru, aducand "frisoane" in tribunele salii timisorene.
Americanul Jackson a repetat performanta de la trei puncte, 72-68, in ultimul minut de joc, dramatismul fiind accentuat cand si Dzambici a marcat de la distanta pentru Elba, 72-71. Jackson a inscris din nou de trei puncte, 75-71, dar Elba a continuat urmarirea, 75-74, cu 40 de secunde inainte de final.
Velickovici a readus avantajul pentru timisoreni, 77-75, cand mai erau doar 12 secunde de joc, iar apoi a urmat loteria aruncarilor libere, la care banatenii au fost mai precisi. Scor final: 80-76.