Debut cu stangul pentru BCM Elba in noul sezon

Elba a debutat cu stangul in noua editie de campionat. Leii din Banat au cedat pe terenul campioanei Asesoft Ploiesti cu 80-96. Jocul din prima etapa de campionat a avut acelasi istoric ca si cele din finala de anul trecut. Timisorenii au condus in debutul meciului si chiar au castigat primele doua sferturi, cu 27-25 si 24-23.
Dupa pauza, lipsa unor rezerve de valoare s-a facut simtita din plin. Velickovic si Markovic nu au iesit deloc de pe teren, iar oboseala inerenta le-a permis gazdelor sa preia conducerea si sa castige detasat sfertul trei, cu 25-15.
Elevii lui Dragan Petricevici nu au mai reusit sa recupereze, astfel ca victoria prahovenilor nu a mai fost pusa sub semnul intrebarii.
S-a incheiat 96-80, cu Rade Dzambic - cel mai bun jucator al timisorenilor. Conducatorul de joc a strans 19 puncte, Paltinisanu - 17, iar Velickovic - 15.
Etapa viitoare, Leii vor infrunta BCMUS Arges Pitesti, pe teren propriu. Meciul se va disputa sambata, de la ora 18.00, la Sala Constantin Jude.