Poli Timisoara - Steaua Bucuresti 2-0

Poli Timisoara s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins-o cu 2-0 pe Steaua, dupa un joc dominat cap-coada de elevii lui Vali Velcea, care au facut cel mai bun meci din acest sezon.

Poli Timisoara revenea in prim-planul fotbalului romanesc cu ocazia meciului cu Steaua Bucuresti, din optimile Cupei Romaniei. Banatenii, locul 2 in seria Vest a ligii secunde, doreau sa castige meciul cu echipa ros-albastra, pentru a merge cat mai departe in Cupa, in vederea aniversarii a 90 de ani de existenta pentru echipa de pe Bega.
Cunoscand situatia dificila in care se afla, Steaua pare ca incepe mai bine meciul, insa aceasta situatie este doar un foc de paie. Poli dovedeste ca este in vana in aceasta seara, iar Curtean si Sepsi fac ce vor pe banda dreapta a Stelei, acolo unde tanarul Mustata este total depasit.
Stelistii scapa cu fata curata dintr-o buna ocazie a lui Sepsi (’10) si din alte sarje ofensive ale banatenilor, insa nu mai au ce face in minutul 28, cand Ricketts reia din cadere dupa o centrare a lui Curtean, prinzandu-l pe Stanca pe contre-pied. Degringolada stelista continua, iar Goga are sansa sa faca 2-0, dar suteaza mult peste poarta din pozitie ideala, la doar 10 metri de poarta (’31).
Forcingul banatean continua, dar se loveste de zidul "Stanca", portarul stelist intervenind exceptional la suturile lui Ricketts (’41) si Goga (’43) pentru a pastra scorul stabilit in minutul 28.
Steaua risca totul in repriza secunda, Stan introducand inca un atacant – Rusescu – in locul lui Radut. Decizia antrenorului stelist se dovedeste falimentara, apararea neputand opri fazele timisorene. Pe fondul acestui ritm, Poli duce scorul la 2-0 prin Goga, care a reluat cu capul din 10 metri dup ace Stanca respinsese un sut al aceluiasi Goga (’52).
Ricketts are sansa de a face 3-0, insa Stanca intervine excelent, reusind sa pastreze pe cat posibil onoarea echipei ros-albastre. Steaua pare ca da semne de viata, Mihai Costea fiind aproape de un super-gol din folha seca, insa balonul loveste bara (’61) si sansa ii ocroteste pe banateni.
Evident, Poli reduce motoarele, insa Steaua nu gaseste drumul spre poarta adversa, astfel ca banatenii se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa o victorie mare, in fata unui adversar important.