Poli castiga cu 3-2

Poli Timisoara a invins, pe teren propriu, cu 3-2, pe FC Maramures, partida contand pentru etapa a 8-a a Ligii a II-a.

Valentin Velcea, antrenorul lui Poli Timisoara, a anuntat ca echipa sa joaca fiecare partida la victorie si ca trebuie sa castige in fata lui FC Maramures. Antrenorul gazdelor le-a atras atentia elevilor sai ca nu trebuie sa subestimeze adversarul. Si timisorenii au trecut la actiune.
Andrei Zagrean a profitat de o greseala in apararea oaspetilor si a deschis scorul inca din minutul 4, mingea trecand printre picioarele lui Bota. Maramuresenii au egalat repede, in minutul 6, dupa ce portarul Vasile Bota a transformat o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent facut in careu de Gorobsov.
Banatenii au primit si ei un penalty, in minutul 18, dupa ce Faie l-a faultat pe Axente, acesta fiind transformat de Iulian Tamas.
Prima repriza s-a incheiat cu ocazia lui Axente, care nu a reusit sa-l invinga pe Bota cu calcaiul, dupa o faza superba.
Chis a avut o buna ocazie de gol la patru minute de la startul actului secund, sutul sau, pe coltul scurt, fiind respins de Bota. Zagrean a realizat dubla in minutul 59, dupa ce a inscris cu o lovitura de cap din sase metri. Gazdele au mai primit o lovitura de la 11 metri, in minutul 67, insa de data aceasta Tames a executat foarte slab si Bota a aparat.
Aflat singur in sase metri, Petrica Dragos a redus din diferita, in minutul 75, cu o lovitura de cap. S-a terminat 3-2 pentru Timisoara, care urca pe primul loc in clasament.