RCM Universitatea, infrangere pe teren propriu

Renasterea rugby-ului timisorean s-a mai amanat cu cel putin o etapa. RCM Universitatea au inceput sezonul exact ca si anul trecut. A cedat la un singur punct in fata Farului Constanta.
In fata unei tribune arhipline, galben-albastrii au inceput in forta.

Eseu Fercu, dupa o faza creata de Stamatin, transformare plus lovitura de pedeapsa Calafeteanu, iar gazdele aveau 10-0.Se parea ca e ziua Timisoarei, mai ales ca vantul i-a purtat noroc la doua lovituri de pedeapsa ratate de constanteni. Numai ca marinarii n-au cedat atat de usor. Au preluat fraiele jocului si pana la pauza au redus la 3-10.
Repriza a doua a insemnat un forcing continuu spre terenul de tinta al banatenilor. Iar insistenta a dat rezultate. Namibianul McGrath a reusit un eseu, iar Nicolae a adus Farul in avantaj, dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Nicolae.Timisoara a sperat din nou, dupa alte trei puncte reusite de Calafeteanu, insa acelasi Nicolae a inclinat balanta in favoarea oaspetilor.
Pana la final, studentii s-au apropiat de doua ori de terenul de tinta advers si au luat la tinta bara, cu doua minute inainte de ultimul fluier. Marinarii s-au dovedit insa mai puternici si mai omogeni.Etapa viitoare, RCM Universitatea joaca in deplasare, cu vicecampioana Steaua.