Departe de valoarea lor adevarata

Dupa ce le-a suflat medaliile de bronz in finala mica a editiei trecute a Diviziei A, Gaz Metan si-a luat inca o data revansa in fata timisorenilor pentru pierderea Cupei Romaniei 2010.

Dupa un prim sfert echilibrat, 18-19, mediesenii au preluat fraiele jocului si au condus chiar 28-42, tabela indicand 31-42 la pauza mare. Timisorenii au reusit insa un sfert trei excelent, au inscris 31 de puncte si s-au aflat la conducere dupa o jumatate de ora de la primul fluier, 64-63. Avantajul formatiei gazde a crescut in sfertul patru la sase puncte, 72-66, dar cu doua puncte ale lui Ivanovic si patru a lui Mitchell mediesenii au egalat, iar in finalul meciului totul a mers prost pentru banateni. Miceta si Convington au fost eliminati pentru cumul de greseli personale si nici evolutia excelenta a lui Paltinisanu, marcator a 31 de puncte, nici costul spectaculos reusit de Darko Habus de la mijlocul terenului in ultima secunda n-au putut evita ca trupa lui Bruno Soce sa plece de pe Bega cu toate punctele puse in joc, scor final 79-82. Banatenii ramane fara victorie in Divizia A dupa primele doua etape.