Oltchim a pierdut finala Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut finala Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a fost invinsa in dubla mansa de Viborg, detinatoarea trofeului.
Dupa 28-21 in tur, Viborg a facut senzatie si in returul de la Bucuresti, danezele avand chiar si cinci goluri avantaj in debutul reprizei a doua, desi evoluau in deplasare.
Oltchim a sperat intr-o minune, dar plusul de forta si de experienta si-a spus cuvantul.

Elevele lui Radu Voina au sperat pe final intr-o victorie de palmares, dupa ce au egalat la 27, iar apoi la 28, insa Viborg si-a revenit in ultimele minute si s-a distantat din nou pe tabela.
In cele din urma, Viborg s-a impus la Bucuresti, cu 32-31, si a castigat trofeul Ligii Campionilor, dupa ce a invins de doua ori pe Oltchim.
Cristina Varzaru, de la Viborg, a castigat pentru a treia oara Liga Campionilor, dar a castigat si trofeul acordat celei mai bune marcatoare din competitie.