Valladolid - HCM Constanta 26-26

HCM Constanta, campioana Romaniei la handbal masculin, a obtinut un rezultat istoric in Spania, egal cu Valladolid. HCM pastreaza in continuare sanse de a accede mai departe in Liga Campionilor.
HCM Constanta a incheiat la egalitate, 26-26, meciul disputat in deplasare in Liga Campionilor cu spaniolii de la Valladolid, echipa in fata careia campioana Romaniei nu castigase niciodata. In precedentele cinci intilniri, Valladolid a cistigat de fiecare data.
HCM Constanta a inceput slab partida, gazdele luand rapid avans, scorul fiind la un moment dat de 5-1. HCM Constanta si-a revenit insa odata cu trecerea timpulu si a egalat, la un moment dat la 10. A urmat din nou o perioada buna pentru Valladolid, care a intrat la pauza cu un avans de patru goluri, 15-11.
La reluare, HCM Constanta i-a speriat pe spanioli. Cu patru minute inainte de final HCM conducea cu 25-24.
Tvedten a marcat de doua ori si se parea ca HCM va pleca invinsa. Golul egalizator a fost reusit de Timuszin Schuch, in ultima secunda a meciului!