Universitatea Timisoara 29-33 Steaua Bucuresti

Miercuri seara Universitatea Timisoara a jucat in compania handbalistilor de la Steaua, in sala C-tin Jude din Timisoara. Tribunele au fost pline, toata lumea asteptand o victorie a timisorenilor. Inceputul de repriza surprinde echipa timisoreana visatoare, stelistii reusind in scurt timp sa ia un avans de 5 goluri. Abia la jumatatea primei reprize alb-violetii incep sa conteze in joc. Meciul incepe sa devina mai echilibrat si datorita bunelor interventii a portarului gazde. Finalul primei reprize consemneaza pe tabela scorul de 14-16.
Repriza secunda incepe in forta, timisorenii find mult mai agresivi in teren, lucru care face ca in minutul 40 a jocului scorul sa devina egal. Din acest moment scorul ramane apropiat, diferenta fiind de numai un gol pentru stelisti.
Minutul 45 al jocului, consemneaza revenirea Universitatii la carma jocului, gazdele reusind sa preia conducerea si sa se distanteze la doua goluri diferenta.
Sperantele victoriei se maresc in randul suporterilor, dar visul frumos se destrama din minutul 5o, cand polistii pica psihic, lucru ce permite oaspetilor sa revina la conducere pe tabela.
Cu 5 minute inante de final, jucatorii alb-violeti se recunosc deja infranti, nereusind sa mai lege pase simple intre ei.
Dupa acest meci, putem sa felicitam oaspetii ca au reusit sa ofere celor prezenti un joc spectaculos, cu rasturnari de scor.
Cat despre timisoreni, putem spune doar ca atata timp cat nu exista un lider in echipa, nu vor exista victorii in meciurile importante si nici performanta.