Universitatea Timisoara 24-23 Kikinda

Astazi de la ora 11:00, baietii de la Universitatea Timisoara au sustinut un meci de verificare in compania echipei din Kikinda. Acest meci se dorea sa fie ca un ultim antrenament inaintea confruntarii din meciul cu Steaua.
Timisoarenii reusise in meciul tur, in Kikinda, sa castige meciul cu 9 goluri diferenta. Poate ca din acest motiv alb-violetii au intrat in teren cu un aer de superioritate fata de adversarii sarbi. Acest lucru a fost taxat de catre oaspeti, care s-au instalat la conducere pe tabela, in minutul 8 diferenta fiind de 4 goluri. Jocul haotic si lipsit de tehnica, a caracterizat echipa timisoreana. Oaspetii au inceput sa ruleze intreg lotul, scorul devenind apropiat. In ultima faza a meciului, cand oaspetii conduceau cu 13-12, gazdele rateaza o lovitura de la 7 metri. Aceasta ratare s-a adaugat altor 4, de care timisorenii au beneficiat in prima repriza.
Repriza secunda incepe in forta, cu titularii in teren pentru sarbi, tot ei fiind cei care puncteaza primii. Diferenta creste pe tabela, revenind pentru oaspeti in teren rezervele, fapt care a permis ca scorul sa devina egal si chiar gazdele sa preia conducerea pe tabela.
Introducerea lui Sarandan pe teren a facut ca timisorenii sa castige meciul cu 24-23, prin experienta sa.
Daca este cazul sa concluzionam ceva dupa aceasta partida, putem spune ca echipa nu are un lider in teren si nici nu au mentalitatea de invingatori. Din acest motiv in acest sezon obiectivul ramane cel de mentinere in primul esalon.