Romania a tremurat pentru remiza in fata Rusiei

Florin Vlaicu a deschis scorul in urma unei lovituri de pedeapsa (3"), dupa un inceput bun al stejarilor.
Prima eroare deensiva a adus si primul eseu in contul rusilor, aripa Gvozdovsky culcand balonul in terenul nostru de tinta dupa o patrundere in viteza pe partea stanga (10").
Acelasi Gvozdovsky a mai reusit o incercare in minutul 23, dupa care scorul a devenit 18-3, ca urmare a unei noi lovituri de pedeapsa transformate de Yuri Kusnarev.
Era minutul 37 si stejarii se vedeau pusi cu spatele la zid. Finalul primei reprize a adus primul eseu in dreptul echipei Romaniei, Ionut Botezatu ajungand cu balonul in terenul de tinta advers, dupa o faza cursiva pe trei sferturi.
18-8 dupa primele 40 minute si partea secunda se anunta una de foc. Stejarii au schimbat tactica in partea secunda, reusind sa-i surprinda pe rusi prin mai multe moluri rulante.
Valentin Calafeteanu si-a facut bine treaba transformand o prima lovitura de pedeapsa in minutul 50.
A urmat eseul reusit de Ionut Dimofte si scorul redevenea egal, 18-18, in minutul 62.
Rusia a revenit la conducere dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Kusnarev (65"), dupa care Clafeteanu a egalat printr-o executie similara (69").
Cu cinci minute inaintea finalului acelasi jucator a ratat de la peste 40 metri sansa altor trei puncte, pentru ca in final sa tremuram serios pentru rezultatul de egalitate, dupa mai multe atacuri in forta ale rusilor.
Pentru Romania urmeaza doua partide cruciale in lupta pentru calificarea la Cupa Mondiala, stejarii intalnind Georgia, pe 13 martie, la Bucuresti, si Portugalia, o saptamana mai tarziu, cel mai probabil la Lisabona.
De retinut ca nationala Georgiei nu mai poate pierde calificarea directa la Cupa Mondiala, dupa ce sambata a intrecut, pe teren propriu, Spania, cu 19-7, acumuland 23 puncte.
Rusia urmeaza in clasament, cu 21 puncte, si Portugalia, cu 14 puncte si un meci ramas de disputat cu Germania in deplasare. Echipa Romaniei ocupa locul patru, cu 14 puncte, dar are un meci restanta cu Spania.
Primele doua clasate merg direct la Cupa Mondiala, in timp ce formatia de pe locul trei intra in recalificari.