Internaţional Curtea de Argeş - Poli Timisoara

Etapa a IX-a (5 octombrie)
Internaţional Curtea de Argeş – [b]Poli Timişoara[/b] 0-3

International Curtea de Arges si Poli Timisoara au jucat, luni, ultimul meci al etapei a 9-a a Ligii I la Mioveni. Doua echipe obligate sa nu piarda puncte au aratat un meci foarte urat in prima repriza, cea secunda mai spaland ceva din impresia lasata. Timisoara a obtinut un succes important, ajutand echipa sa se apropie la un punct de liderul Rapid si jucatorii sa mai scape de cosmarurile provocate de "socul" de acasa din Europa League de joi, 0-3 cu Dinamo Zagreb.
Suporterii veniti sa vada partida de la Mioveni au regretat, probabil, aceasta decizie in prima repriza. Banatenii au fost mai prezenti in atac, cu Vrsic si Arman Karamyan la finalizare, dar ocaziile clare au intarziat sa apara.
Jucatorii echipei oaspete au spart gheata la putin timp de la reluarea partidei, iar Dorin Goga a inviorat spectatorii cu un sut cu latul in minutul 49, dupa centrarea lui Arman Karamyan. Gigel Bucur a marcat si el o data, in minutul 68, tot dupa o incursiune a armeanului. Golgheterul sezonului trecut in Liga 1 s-a aruncat cu piciorul inainte si a trimis in poarta mingea care-l depasise deja pe Marius Popa. Din acest moment, gazdele au cedat lupta, stiind ca nu mai pot intoarce partida, iar Timisoara a preluat controlul latural, ca si cum ar fi dominat tot meciul. In minutul 78 Arman Karamyan, pasatorul de la primele doua goluri, si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, cu un sut puternic de la 10 metri.
Timisoara s-a impus, in cele din urma, cu destula usurinta la Mioveni si, datorita golaverajului, s-a instalat pe locul al doilea in clasamentul Ligii I, la un punct de Rapid si la egalitate de puncte cu CFR Cluj si Urziceni. International ramane pe primul loc retrogradabil cu doar 9 puncte in 9 etape.