Futsal Poli Timisoara 3-2 Clujana Cluj

Meciul de luni seara a umplut tribunele salii Constantin Jude, fiind primul meci pe teren propriu a formatii timisorene. Prima repriza este dominata de echipa clujana, care reuseste sa inscrie in primele minute de joc, la o greseala a defensivei poliste. Lipsa de concentrare a gazdelor da posibilitatea clujenilor sa atace furibund poarta aprata de Alin Gaina, care reuseste 6 interventii decisive. In ultimul minut de joc oaspetii pornesc pe contraatac si reusesc sa intre la vestiare cu un avantaj de 2 goluri.
Dupa pauza meciul are o diferita desfasurare, polistii reusind chiar in prima faza de atac sa aduca scorul la 2-1. Meciul devine tot mai interesant, ambele echipe neglijand faza de aparate, astfel timisorenii resusesc egalarea inainte de jumatatea reprizei secunde. Poetarul timisorean se face remarcat la alte cateva interventii decisive, iar la una ditre ele reuseste sa declanseze un contraatac fulgerator, finalizat cu golul de 3-2 pentru Poli Timisoara. Oaspetii nu se complac cu situatia si ies la atac, dar portarul Alin Gaina se opune de fiecare data. Putem spune ca aceasta victorie se datoreaza in proportie de peste 50% portarului Gaina, transferat din acest sezon de la Resita.