Universitatea Resita 25-25 CS Tomis

CS Tomis a scapat printre degete o victorie pe care ar fi meritat-o din plin in deplasarea de la Resita.
A avut avantaj chiar si de cinci goluri, dar s-a vazut egalata cu patru secunde inainte de final, aceasta remiza reducandu-i mult sansele de calificare in cupele europene.
Handbalistele de la CS Tomis au inceput destul de crispat meciul de sambata, de la Resita, in compania Universitatii, intalnire contand pentru etapa a 19-a a Ligii Nationale. Beneficiind si de forma de zile mari a portarului Paula Teodorescu, gazdele s-au distantat la patru goluri, 11-7, dar scorul dupa primele 30 de minute avea sa fie doar 13-11.
Repriza secunda a fost mult mai dramatica. Tomisul a egalat la 14 (min. 35), apoi, incet-incet, a preluat initiativa, s-a desprins la cinci "lungimi" (18-23, in min. 48; 19-24, in min. 52) si se parea ca nu mai poate fi ajunsa. Din pacate, constantencele si-au pierdut concentrarea si au primit cinci goluri consecutiv, astfel ca s-a ajuns la 24-24, in min. 57. Ionela Topa a mai adus o data avantaj pentru Tomis, insa, cu doar patru secunde inainte de final, reduta dobrogeana a cedat si meciul s-a terminat la egalitate, 25-25.
Pentru CS Tomis, au inscris Loredana Mateescu (6), Andreea Tilvic, Diana Drutu (cate 5), Aneta Gheorghe, Andreea Dincu, Ionela Topa (cate 2), Ale-xandra Iovanescu, Florina Zamfir si Diana Patru (cate 1).
Asadar, antrenorul Ion Craciun debuteaza cu stangul, pentru ca, in urma acestei remize, CS Tomis nu mai are decat sanse teoretice de calificare in cupele europene.