Unirea Urziceni 4-4 Dinamo Bucuresti

Un meci nebun la Urziceni, intre Unirea si Dinamo. La numai doua minute de la debutul reprizei, gazdele inscriu prin Onofras, in urma neatentie apararii dinamoviste.
Bucuria a durat doar doua minute, cand scorul devine 1-1, dupa un autogol a lui Fernandez, dupa o pasa gresita spre propriul portar.
Dinamovistii trec in avantaj in minutul sase, dupa sutul bine plasat a lui Cristea, din marginea careului la bara din dreapta portii.
Gazdele nu cedeaza si reusesc sa egaleze in minutul zece prin Semedo, care intercepteaza o minge la 16 metri si o trimite cu un sut plasat pe jos in poarta aparata de Dolha.
Jocul devine tot mai disputat si in minutul 15 Torje se afla la minge si dupa o incursiune pe centru terenului, finalizeaza faza cu un sut puternic in transversala.
Pana la sfarsitul reprizei mai sunt consemnate ratari de mabele tabere, dar fara a schimba schimba ceva pe tabela.
Debutul reprizei secunde il gaseste intr-o actiune personala pe Torje pe lateral dreapta, de unde reuseste sa patrunda in careul advers si printr-un sut bine plasat pe jos de la 11 metri, reuseste sa readuca pe Dinamo in avantaj pentru 2-3.
In minutul 64, dupa o combinatie a dimanovistilor Cristea patrunde in careu cu minge a la picior si este faultal de Tudor, acordandu-se lovitura de pedeapsa.
Cristea este executantul, care reuseste cu golul de 2-4 sa egaleze in topul golgeterilor campionatului pe grecul Kapetanos de la Steaua.
Cand toata lumea se astepta ca Unirea sa se resemneza cu infrangerea, minutul 70 aduce o lovitura de penalty si pentru gazde, care inscriu prin Bilasco pentru 3-4 si sperantele se reaprind.
Gazdele devin tot mai periculoase in atac, reusind sa dea emotii apararii dinamoviste, surprinsa in mai multe situatii de poarta.
Meciul ajunge in minutul 94, cand Unirea reuseste in urma unei devieri norocoase sa inscrie tot prin Bilasco pentru 4-4.
Dupa acest gol se pune capat acestui derby, care a incantat prin calitatea lui.