UCM Resita a invins Steaua cu 26-24

Steaua a fost invinsa vineri pe teren propriu de UCM Resita la o diferenta de doua goluri, dupa o partida cu numeroase rasturnari de situatie. Cu internationalul Valentin Ghionea ca principala arma, resitenii au reusit sa isi consolideze locul al doilea in fata Stelei. HCM Constanta este, insa, liderul campionatului.
Bucurestenii au aratat in multe momente ca o echipa capabila sa faca rau, iar Stavrositu (6 goluri) si Rapciuga (5) au fost mereu ca doi ghimpi in coasta echipei resitene. Cu toate acestea, UCM a condus pe tabela in cea mai mare parte a primei reprize, dar la pauza scorul era de 14-11 pentru Steaua. Imediat dupa reluare, echipa banateana a reusit sa revina si a dus scorul la 18-17. Cu toate ca Steaua a mai preluat conducerea, UCM a putut sa tina meciul sub control si sa isi adauge inca doua puncte la zestre, totalizand acum 28, potrivit Mediafax.
Cel mai bun marcator al echipei a fost Ghionea, care a punctat de 7 ori, in timp ce Irimescu a reusit 6 goluri.
Intr-un alt meci al etapei, CSM Satu mare a invins "U" Transilvania Cluj cu 34-33. Urmeaza sa se dispute: