Fortuna Covaci - UTA Arad

Fortuna Covaci 0-1 UTA Arad

Intr-o atmosfera demna de viata satului, cu fum de la mici si multa voie buna, s-a desfasurat meciul de liga secunda dintre echipa gazda Fortuna Covaci si UTA Arad.
Publicul numeros aflat in tribunele stadionului si cei aflati in jurul lui isi doreau cu inflacarare o victorie pentru Fortuna.
Fotbalistii gazda nu au vrut sa dezamageasca, reusind sa domine inceputul de meci, construind cateva faze periculoase de poarta.
Incet dar sigur, Fortuna intensifica atacurile, controland meciul, dar nu reuseste sa inscrie, desi o minge trimisa din lovitura de colt loveste bara.
Intr-un tarziu oaspetii au avut primul sut pe poarta, dar interventia promta a portarului gazda, reuseste sa mentina la pauza egalitatea de 0-0.
Repriza secunda meciul devine plictisitor, dar oaspetii reusesc sa inscrie intr-o faza confuza, in care apararea gazda era visatoare.
Si din lipsa de spectacol fotbalistic, prin minutul 80 am urmarit meciul de pe margine terenului, de la masa cu mititei, savurand din plin gustul lor.
La felul cum a jucat UTA, sunt sigur ca daca ajunge in prima liga, disputa dintre Poli Timisoara si UTA Arad nu va fi un derby, doar un mecim de slaba calitate.