Urziceni, primul punct in Liga Campionilor

alomitenii au remizat aseara, in Ghencea, cu Stuttgart, scor 1-1, in Grupa G a Ligii Campionilor, si raman in carti pentru locul trei.
Unirea Urziceni a reusit sa obtina aseara, in Ghencea, un egal mare cu nemtii de la VfB Stuttgart, scor 1-1, intr-un meci din cadrul Grupei G a Ligii Campionilor la fotbal. Svabii au deschis scorul, in minutul 5, prin fundasul Tasci. Pentru romani a marcat Dacian Varga, in minutul 48, printr-un sut cu mult efect din interiorul careului mare.
Jucatorii Unirii Urziceni au aparut pe teren cu un echipament neobisnuit: tricouri si sorturi albe cu insertii verzi. Motivul acestei schimbari il reprezinta dorinta sponsorului principal al echipei din Ialomita ca sigla de pe piept sa se asorteze cu restul echipamentului. Culorile traditionale ale clubului sunt albalbastru.
Cei de la Urziceni au ramas muti de uimire cand au aflat ca, in cursul zilei de ieri, la casele stadionului „Steaua" s-au vandut nu mai putin de 10.000 de bilete. Suporterii Stelei au profitat de vremea frumoasa si de preturile foarte mici ale biletelor si au venit sa simta din nou atmosfera din Liga Campionilor.
Desi oficialii ialomitenilor se asteptau la cel mult 5.000 de spectatori in tribune la meciul cu Stuttgart, 14.000 de oameni au venit aseara in Ghencea. Cu cateva minute inainte de inceperea meciului, casele de bilete de la portile stadionului erau inca deschise.
Mihai Stoica a uitat sa anunte schimbarea lui Balan
Atmosfera de la meciul Unirea Urziceni - VfB Stuttgart a fost una frumoasa, dar n-a existat o galerie care sa incurajeze trupa lui Dan Petrescu. Nemtii au fost sustinuti la Bucuresti de aproximativ 200 de fani.
Dan Petrescu a folosit o tactica ciudata. „Bursucul" a aliniat cinci fundasi, punandu-l pe Vasile Maftei in postura de libero. In fotbalul modern, acest post a fost anulat. Petrescu s-a comportat la fel ca la meciurile din Liga I, protestand adesea la deciziile brigazii de arbitri din Franta. El a fost atentionat in prima repriza de „centralul" Duhamel.
Inainte de pauza, Tibi Balan s-a accidentat, iar Dan Petrescu a vrut sa-l schimbe cu Sorin Frunza. Mihai Stoica, managerul Unirii, a uitat insa sa mearga cu foaia de joc la arbitrul de rezerva, astfel ca inlocuirea s-a petrecut dupa pauza.
Romanul Ciprian Marica a inceput meciul ca titular la VfB, dar a jucat modest si a fost schimbat in minutul 64.