Poli Timisoara - Steaua

Poli Timisoara - Steaua 1-0
Au fost peste 27000 de spectatori pe stadion, care au incurajat echipa Poli Timisoara pe toata durata meciului. Din pacate spectacol a fost doar in tribuna, unde galeria alb-violeta a fost notata pentru prestatie, cu nota 10+
Poli Timisoara s-a impus la limita in primul derby al etapei a 32-a, cu Steaua Bucuresti, scor 1-0, si ramane in cursa pentru castigarea campionatului, cu conditia primirii si celor sase puncte de la TAS.
Singurul gol al partidei a fost marcat de Winston Parks, in minutul 32 al primei reprize. Jucatorul costarican a primit un balon la aproximativ 30 de metri de buturile oaspetilor, aproape de linia de margine, a sprintat pe partea stanga si a patuns in careu, unde a driblat doi fundasi ai echipei Steaua, si a sutat de la aproximativ 12 metri la coltul lung al portii lui Zapata.
Dupa marcarea golului, echipa antrenata de Gabi Balint s-a retras in aparare, Steaua a atacat, in cautarea golului egalizator, dar nimic nu s-a schimbat pe tabela.
In urma acestui rezultat, Steaua ramane pe locul sapte in Liga I, loc pe care il poate pierde la finalul etapei, si se indeparteaza de o prezenta in sezonul viitor al cupelor europene.